YKS 2022 ek yerleştirme kılavuzu gösterildi mı ÖSYM? Üniversite ek yerleştirme boş kontenjanlar sıralaması ve tutarı!

05.09.2022 07:51 Son Güncelleme: 05.09.2022 07:53 YKS ek tercih tarihleri YÖK son dakika duyurusu ile belli oldu. ÖSYM, 22-26 Ağustos tarihleri içinde tamamlanan üniversite kayıt işlemlerinin arkasından 2022-YKS Ek Yerleştirme Takvimi’ni duyurdu. Herhangi bir ön lisans ya da lisans programına yerleşemeyen adaylar belirtilen tarihlerde başvurularını gerçekleştirecek. Ek tercihler arkasından üniversite kayıt tarihleri de adaylar ile paylaşıldı.
Adaylar, YKS Ek Yerleştirme tercihlerini T.C. Kimlik numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr web adresinden yada ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulamasından bireysel olarak kendileri yapacaklar. Merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için müracaat yapamayacak. YKS EK TERCİH TARİHLERİ 2022 NE ZAMAN?
YKS ek tercihler için beklenen izahat YÖK tarafınca yapılmış oldu. 2022-YKS sonuçlarına bakılırsa 2022-2023 bilimsel nitelikli yılı için yükseköğretim programlarına ek yerleştirme tercihleri 7-13 Eylül 2022 tarihlerinde yapılacağı açıklandı. Açıklamaya bakılırsa YKS ek tercih takvimi şu şekilde belirlendi;
YKS EK YERLEŞTİRME TERCİHLERİ: 7 Eylül – 13 Eylül
YKS EK YERLEŞTİRME İÇİN ÜCRET ÖDEMELERİ: 14 Eylül
YKS EK YERLEŞTİRME ELEKTRONİK KAYITLARI: 25 Eylül – 28 Eylül
YKS ÜNİVERSİTEDE EK YERLEŞTİRME KAYITLARI: 26 Eylül – 30 Eylül
YKS EK TERCİH ÜCRETİ NE KADAR?
YKS Ek yerleştirme tercih tutarı 30,00 TL olarak belirlendi.
Ek yerleştirme için tercih meydana getiren adaylardan ek yerleştirme ücretini yatırmayanların, ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihleri geçersiz sayılacak ve yerleştirme işlemine dahil edilmeyecektir.
YKS EK TERCİH KILAVUZU YAYIMLANDI MI?
2022 YKS ek tercih kılavuzu hemen hemen yayımlanmadı. ÖSYM tarafınca ilerleyen günlerde yayımlanması umut ediliyor. ÖSYM geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu açıklamada, “Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonrasında boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM’ye bildirilecektir. Yükseköğretim programlarının 2022-YKS sonuçlarına bakılırsa meydana getirilen genel yerleştirme sonunda boş kalan yada kaydolmama sebebiyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafınca merkezî olarak ek yerleştirme yapılacaktır.” ifadelerine yer vermişti.
Öğretmen seminer tarihleri 2022 MEB! Öğretmen seminerleri ne süre başlamış olacak, kaç gün sürecek?

Son Dakika Haberler