Yeryüzü Iyi mi Yazılır? Yeryüzü TDK Doğru Yazılışı… Yeryüzü Mü Yer Yüzü Mü?

02.09.2022 11:10 Son Güncelleme: 02.09.2022 11:11 Bunun haricinde bu sözcüğü ayrı yazmak doğru değildir. Bundan dolayı bazen yer yüzü yazımları olduğu görülmektedir. Sadece bu ayrı şekilde meydana getirilen yazım yanlıştır ve buna dikkat etmek gerekir.
Yeryüzü Iyi mi Yazılır? 
Ilk olarak yeryüzünü bitişik yazmak icap ettiğini bilmek lazımdır. Bundan dolayı yeryüzü ayrı yazılan bir kelime değildir ve bitişik olarak yazılır. Şu demek oluyor ki ‘yer yüzü’ şeklinde yazmak yerine ‘yeryüzü’ olarak yazmak doğru olur. Buna dikkat ederek doğru bir yazımı öğrenme ve uygulama şansı vardır. 
Yeryüzü TDK Doğru Yazılışı 
Türk Dil Kurumu oldukça mühim olan kurumlar arasındadır. Bunun sebebi ise birçok kelimeyi doğru şekilde buradan öğrenme şansı olmasıdır. Yeryüzü içinde burada sunulan yazımın yeryüzü olduğudur. Şu demek oluyor ki yeryüzü şeklinde meydana getirilen yazımın doğru olduğu kabul edilmektedir. Bunun haricinde her alan her türlü yazım yanlış olarak değerlendirilir.  Yeryüzü mü Yer yüzü mü?
Bir çok kelimenin bitişik yazıldığı bilinir ve buna nazaran olan kelimeler asla ayrı yazılmaz. Organik olarak yeryüzü sözcüğü de tek bir yazıma haizdir. Buna nazaran baktığımız süre ‘yeryüzü’ olarak malum yazımın doğruluğu kabul edilmiştir. Kesinlikle değişik bir yazılışa yönelmemek lazımdır. 
Yeryüzü Ne Demek? 
Yeryüzü coğrafya terimi olarak üstünde yaşadığımız yer kabuğu olarak bilinir. Organik olarak denizler ve topraklar yeryüzünde bulunur. Öteki tanıma nazaran yeryüzünü dünya ve yaşam olarak tanımlamak mümkündür. 
Yeryüzü İle Ilgili Cümle Örnekleri 
– Yeryüzünde yaşayan her canlı oldukca değerlidir. 
– Yeryüzünde her insana iyi niyetli bir halde yakışıyordu. 
– Oldukca fena bir insan olduğundan yeryüzünde tek bir dostu bile yoktu. 
– Adeta yeryüzüne inmiş olan bir melekti. 
Yıl Dönümü Iyi mi Yazılır? Yıl Dönümü TDK Doğru Yazılışı… Yıl Dönümü Mü Yıldönümü Mü?

Son Dakika Haberler