Müteşekkir Ne Demek, TDK Lügat Anlamı Nedir? Müteşekkir Cümle İçinde Kullanımı…

Bilhassa yazınsal eserlerde ve bulmacalarda müteşekkir sözcüğüne daha çok rastlamak mümkündür. Müteşekkir anlamına gelen birçok değişik sözcükte bulunmaktadır.
Müteşekkir Ne Demek?
Müteşekkir, sevinç sözcüğüdür. Genel ve akla ilk gelen anlamı teşekkür etmektir. Sadece daha detaylı olarak anlamını inceleyecek olursak müteşekkir aslen şükran ve minnet duyma anlamındadır. Bir durum karşısında birine karşı içsel anlamda borçlu olma durumu müteşekkir olmaktır. Aslına bakarsak müteşekkir kelimesi hem minnet, sevinç, teşekkür anlamlarına gelirken bu durumları karşı tarafa bir borç bilme hissini anlattığı için müteşekkir kelimesi borçlu olma anlamı da taşımaktadır. Müteşekkir TDK Lügat Anlamı Nedir?
Türk Dil Kurumu sözlüğünde müteşekkir sözcüğü için verilen izahat, herhangi bir durumdan dolayı yardımını, ilgisini esirgemeyen kişilere sevinç bildirme ve teşekkür etme durumudur.
Müteşekkir Cümle İçinde Kullanımı
– Sizinle tanıştığım için oldukca müteşekkirim.
 – Davetime gelmiş olarak beni oldukca müteşekkir ettiniz.
 – İlginize oldukca müteşekkirim.
 – Benden şikayetçi olmadığı için ona müteşekkirim.
 – Sana o denli müteşekkirim ki.
 – Bu izdivaçtan en oldukca aileler müteşekkir oldu.
 – Rüya benzer biçimde bir geceydi beni müteşekkir bıraktınız.
Müteşekkir Eş Anlamlıları
Müteşekkir kelimesi ile aynı anlamı taşıyan onlarca değişik sözcük bulunmaktadır. Bu sözcükler hem de müteşekkir sözcüğünün kelime anlam açıklaması olarak da geçmektedir. Müteşekkir kelimesi eş anlamlılarından bazıları şunlardır;
 – Teşekkür etme
 – Takdir
 – Minnettar
 – Mutlu
 – Borçlu
 – Verecekli
 – Zimmetli
 – Medyun
 – Gönül borçlusu
 – Şükretmek
 – Memnun
 – Şükran
Müteşekkir Kelime Kökeni Nedir?
Müteşekkir, her ne kadar eski Türkçe bir sözcük olarak bilinse de aslen yabancı kökenli bir sözcüktür. Arapça müteşakir doğrusu teşekkür eden kelimesinden gelir. Bu durumda müteşekkir Arapça kökenlidir.

Son Dakika Haberler