Korkutan Zaporijya raporu: Acilen adım atılmalı

06.09.2022 21:52 Haber Deposu: İHA Internasyonal Atom Enerjisi Ajansı (UAEA), geçtiğimiz mart ayından bu yana Rusya’nın kontrolünde olan Ukrayna topraklarında bulunan Zaporijya Nükleer Santrali’ni ziyareti sonrası rapor yayınladı. Raporda, Hmelnitskaya, Rovenskaya ve Yujno-Ukrainskaya Nükleer Santrallerinin düzgüsel çalışmalarını sürdürdüğü sadece Zaporijya Nükleer Santrali’nde riskli bir durumun söz mevzusu olduğuna yer verildi.
Raporda, olası risklerin ortadan kalkması için Zaporijya Nükleer Santrali’ne direkt bağlantı kurulması için kontakt altyapısı şeklinde mühim altyapıların kurulması gerektiği vurgulanarak, “Çatışmaların en başından beri kontakt araçları ve kanalları bulunmadığı gözleniyor. Bu tehlikeli sonuç eksiklik santralin uygun düzenleyici nezaret altında güvenli ve emniyetli şekilde çalışmasının desteklenmesi ve nükleer güvenlik alanındaki herhangi bir vakaya mahalli, bölgesel, ulusal ve internasyonal düzeylerde etkili şekilde müdahale edilmesinin sağlanması mevzusundaki mevcut sorunları yalnızca daha da derinleştiriyor” denildi. Raporda, UAEA’nın tesisin güvenli ve emniyetli şekilde emek vermesi için ihtiyaç duyulan tüm dış kuruluşlarla web yada uydu iletişimi de dahil güvenilir ve yedekli kontakt araçlarının ve kanallarının sağlanması tavsiye edildi.Uzmanların ön taraftaki santralde büyük hasar tespit etmiş olduğu belirtilen raporda, Avrupa’nın en büyük nükleer santralinin çevresinde oluşturulacak güvenlik bölgesinde çatışmaların durdurulması çağrısında bulunulmuş oldu.
“UAEA, tesise ve ilgili tesislere daha çok zarar gelmemesi için sahada ve çevresinde bombardımanın derhal durdurulmasını tavsiye ediyor” ifadeleri kullanılan raporda, “Bu, ilgili tüm tarafların bir nükleer güvenlik ve güvenlik koruma bölgesi oluşturulması mevzusunda anlaşmasını gerektiriyor” denildi.Raporda, “Askeri faaliyetler sebebiyle yaşanabilecek bir nükleer vakadan kaçınmak için acilen ara tedbirler alınmalıdır. Mesele, derhal bir güvenlik bölgesi kurularak çözülebilir” ifadeleri kullanılarak, nükleer santralin güvenliğinin oluşması ve olası risklerde tahliyeler için ek olarak güvenli ulaşım koridorlarının açılması gerektiği vurgulandı.
İnsan kaynaklı hataların nükleer bir felakete niçin olabileceğine dikkat çekilen raporda, “Rus askeri işgali altında tesisi işleten Ukraynalı personel, devamlı yüksek stres ve baskı altında. Bu sürdürülebilir değil ve insan hatasına yol açabilir” denildi.

Son Dakika Haberler