Dünyaca meşhur isimden Türkiye yorumu: Iktisat büyük patlama yapabilir!

Internasyonal Finans Enstitüsü (IIF) Başekonomisti Robin Brooks, sosyam medyadan yapmış olduğu paylaşımda, Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulunmuş oldu. Brooks paylaşımında, “Türkiye’nin net ihracatı son 2 yılda büyümeye katkı sağlamış oldu. Bu durum, imalat ve Gezim sektörlerinin ne kadar rekabetçi bulunduğunun mühim bir göstergesi” dedi. Türkiye ekonomisinin büyük bir patlama yapması için piyasalara yönelik piyasa dostu adım atmasının kafi olduğuna dikkat çeken Brooks, ekonomide ortodoks politikaya dönük ufak bir değişimin bile bu büyük patlamanın önünü açacağını kaydetti.

EURO’DA DÜŞÜŞ Brooks Ihracat hacmi artarken TL’de görülen düşüşe de dikkat çekerken, doğru politikalarla şüphesiz bir yükseliş görülebileceğini sadece işlerin düzelmeden ilkin birazcık daha kötüleşebileceğini beyan etti. Benzer saatlerde yapmış olduğu öteki paylaşımda ise Euro ile ilgili tahminlerde bulunan Robin Brooks, artan resesyon ihtimali, enerji fiyatlarındaki artış ve Almanya’da kimya sektöründe görülen üretim kesintileri şeklinde nedenlerle Euro’daki düşüşün süreceğini belirtti. İmalat sektöründe Euro Bölgesi’nin büyük bir şokla karşı karşıya bulunduğunu söyleyen Brooks, Euro’nun düşmesine izin vermenin, düşüşle savaşım etmekten oldukça daha iyi olacağı yorumunda bulunmuş oldu. Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) dün açıklamış olduğu verilere bakılırsa ise Euro Bölgesi’nde haziran ayında yüzde 6.7 olan işsizlik oranı, temmuzda 6.6’ya geriledi. Euro Bölgesi’nde genç işsizlik oranının da yüzde 14.2 olduğu kaydedildi. Ülkelere bakılırsa işsizlik oranına bakıldığında ise temmuz ayında işsizlik İspanya’da yüzde 12.6, Yunanistan’da yüzde 11.4, İtalya’da yüzde 7.9, Fransa’da yüzde 7.5, İsveç’te yüzde 7.4 ve Almanya’da yüzde 2.9 oldu.
EN HIZLI BÜYÜYEN İKİNCİ ÜLKE
Geçtiğimiz gün açıklanan verilere bakılırsa Türkiye ekonomisi 2. çeyrekte beklentileri de aşarak yüzde 7.6 büyüdü. Böylece Türkiye, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ülkeleri ve G20 ülkeleri içinde gelişme oranıyla ikinci sırada yer aldı. Türkiye için 2022 gelişme tahminini geçtiğimiz günlerde güncelleyerek yüzde 4.5’e çıkaran Moody’s, yılsonu enflasyon beklentisini de yüzde 68.6’ya yükseltmişti. Goldman Sachs ekonomistleri ise gelişme tahminini yüzde 5.5’e, cari açık tahminini ise 45 milyar dolara yükseltti. 
RESESYON UYARISI
Küresel ekonomiye dönük tahminlerde de bulunan Brooks şu değerlendirmeleri yapmış oldu: “Küresel resesyon geliyor. Mayıs ayından bu yana küresel anlamda resesyonla karşılaşacağımıza dair tahminlerimiz var. Çin’de zayıflayan gelişme, bu mevzuda başı çekiyor. Bu durum Japonya’nın ihracat verilerinde de kendini gösteriyor. Çin’in Japonya’daki ihracat büyümesine katkısı negatife döndü. Dünyanın pek oldukça noktasında zayıflamayı görmek mümkün.”

Son Dakika Haberler