‘Demir Yumruk’ soruşturmasında Erol Evcil’e 30 yıl 9 ay hapis talebi

01.09.2022 17:25 Haber Deposu: DHA Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafınca yürütülen soruşturma kapsamında 3 ayrı kabahat örgütüne yönelik 29 ilde düzenlenen ‘Demir Yumruk’ operasyonunda gözaltına alınan şüphelilerden, aralarında Erol Eşrefoğlu (Evcil), Hüseyin Eryılmaz ve Melih Karabacak’ın da bulunmuş olduğu 29 şahıs tutuklandı. Şüphelilerden bazıları itiraz üstüne sonrasında özgür bırakıldı. Savcılık, 3 ayrı gruba ayırdığı soruşturmada 32 şüphelinin yer almış olduğu Erol Eşrefolu (Evcil) grubuna yönelik soruşturmayı tamamlayarak 17 şahıs hakkında iddianame düzenledi. İddianamede, örgütün kurucusunun Erol Eşrefoğlu (Evcil) olduğu ve yönetici konumundaki öteki şüpheliler Hasan Kabuklu, Fırat Ardıç ve Tolga Demir ile akrabalık bağları olduğu açıklandı.
‘HİLELİ HAREKETLERLE KAMUYU ZARARA URATTILAR’ Teşkilat yöneticileri ve üyelerinin hisse sahibi olduğu firmalar vasıtası ile ekonomik olarak çıkmaza giren şirketleri, yakınlarına ilişik firmalara kiralayarak şirketlerin tamamını almadan makineleri, vasıta gereç ve sahaları kiraladıkları aktarıldı. Örgütün bu firmalar adına etkinlik gösterdiği, piyasadan kütük demir almak suretiyle bu şirketlerden üretilen her türlü demiri piyasaya arz ettikleri aktarıldı. İddianamede, “Şirketlere kütük demir alınırken ve şirketlerin ürettiği demirler satış yapılırken kullanılan şirket üstüne gerçekleşme eden KDV, stopaj vergisi ve SGK primleri ilgili idarelere ödenmemektedir. Teşkilat, bu hileli hareketler sebebiyle kamuyu yüklü oranda zarara uğratmaktadır. Kabahat örgütü faaliyeti içinde hareket eden şüpheliler bakımından ise hileli hareketler neticesinde şirket malvarlıklarının eylemsiz kısmı azaldığı için yüklü oranda haksız kazanç elde etmişlerdir” denildi. İddianamede, örgütün bu yöntemle demir çelik sektöründe etkinlik gösteren 9 şirketi ele geçirdiği aktarıldı.
Televizyonda bir ilk! CNN TÜRK “Akıncı” SİHA’nın komuta merkezinde
İddianamede, Erol Eşrefoğlu (Evcil) ve teşkilat yöneticilerinin yaptığı bu faaliyetlerle kamuyu büyük zarara uğratmakla kalmayıp, ülke ekonomisi için lokomotif olan bir sektörü büyük oranda zarara uğrattıkları aktarıldı. Örgütün gerçekleşme eden vergileri kendi bünyelerine alarak piyasada haksız rekabet oluşturdukları ve kendilerine sıfır maliyetli finans deposu oluşturarak piyasada kuvvetli hale geldikleri açıklandı. Örgütün bu faaliyetler kapsamında 3 milyar 955 milyon 628 bin 534 liralık kamu zararına sebep oldukları da ifade edildi.
ÖRGÜT YÖNETİCİLERİNE 30 YIL 9 AY HAPİS TALEBİ
İddianamede, Erol Eşrefoğlu (Evcil), Hasan Kabuklu, Fırat Ardıç ve Tolga Demir’in ‘kabahat işlemek amacıyla teşkilat oluşturmak’, ‘kamu kurum ve kuruluşlarını zararına dolandırıcılık’, ‘6183 sayılı Kamu Alacakların Öğrenim Usulü Kanunu’nun 110’ncu maddesine karşıcılık etmek’ suçlarından 30’ar yıl 9’ar aya kadar, öteki şüpheliler Alparslan Gazi Ağca, Alperen Şengül, Ayten Evcil, Berat Nuri Şengül, Fettah Erdem, Gülderen Evcil Ardıç, İsmet Höke, Mirza Ardahan Ardıç, Özdemir Öztürk, Remziye Evcil Şengül, Sadık Fırat Ekşioğulları, Sadun Budinli ve Salih Evcil’in 2 yıldan başlayarak değişen yıllardan hapisle cezalandırılmaları talep edildi. 15 şahıs hakkında ise ‘kovuşturmaya yer olmadığı’ sonucu verildi.
Öte taraftan Hüseyin Eryılmaz ve Melih Karabacak grubuna ilişik soruşturmaların ise devam etmiş olduğu öğrenildi.

Son Dakika Haberler