Aşurenin bu faydası oldukça şaşırtacak

03.09.2022 00:31 Son Güncelleme: 03.09.2022 00:33 Diyetisyen Müge Mertcan, aşurenin içindeki birçok gıda ile hem besleyici hem de bir şifa deposu bulunduğunu belirterek aşurenin faydalarını sıraladı.
AŞURENİN 5 FAYDASI
Aşurenin içinde üzüm, kayısı şeklinde kuru meyvelerde yer almış olduğu için kabızlığı gidermeye destek sunar. Aşure içine konulmuş olan gıda çeşitliliği ile vitamin ve mineral bakımından zengindir. Aşurenin içinde A, E, C vitaminleri bulunmaktadır. Enerji verir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
DİYABET HASTALARINA UYARI
Aşure besleyici bir tatlı olsa da tüketilme oranına dikkat edilmesi icap ettiğini söyleyen Egekent Diyetisyeni Dyt. Müge Mertcan, şeker oranı fazla olan aşureyi, diyabet hastaların tüketirken dikkat etmeleri icap ettiğini söylemiş oldu. ŞEKER YERİNE BAL DA KOYULABİLİR
Fazla tüketiminin gene kalori açısından da dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bir mevzu bulunduğunu söyleyen Dyt. Mertcan, şu uyarılarda bulunmuş oldu: “Aşurenin içinde kullanılan gerek şeker gerekse de meyve ve kuru yemişlerle kalori alımı fazla olabilmektedir. Bu açıdan porsiyonu dengelemekte yarar var. Aşurenin içeriğine bakıldığında ve sıhhat düşünüldüğünde şeker miktarı ne olursa olsun önemsenmelidir. Şeker miktarı azaltılıp meyve ve tarçın miktarı artırılabilir, bununla birlikte şekersiz yapmak isteyenler için şeker yerine alternatif bal şeklinde naturel tatlandırıcılar da kullanılabilir”

Son Dakika Haberler