Akşener, partisinin eğitim ilkelerini deklare etti

31.08.2022 19:09 Haber Deposu: DHA İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, ‘İYİ Eğitimle, Özgür ve Yenilikçi Fert, Çoğulcu ve Katılımcı Cemiyet Vizyonu Tanıtım Toplantısı’na katıldı. Akşener, programda partisinin eğitim ilkelerini deklare etti. Akşener, eğitimin önemine değinerek, “Eğitime olan güvenin ortadan kalktığı, bunun bilerek devam eden beceriksizlik sebebiyle değil oldukça bilerek yapıldığına inananlardanım. Kimse bu kadar ahmak olması imkansız. Hani bizim gençliğimizde vardı ya; ‘İşçisin sen işçi kal, köylüsün sen köylü kal’ sisteminin bir halde hayata geçmesi için yapıldığına inandığım bir keşmekeş bu. Bu kadar bilimden uzak, bu kadar devamlı değişen, dijital dünyanın kıymet setleriyle yeni bir kurgulamaya gitmek gerekirken; bambaşka, parası olanın çocuğunu okuttuğu, parası olmayanın evlatlarının ‘İşçisin sen işçi kal, köylüsün sen köylü kal’ mantığına mahkum edilmiş olduğu bir eğitim düzeniyle karşı karşıyayız. Büyükşehirlerde ilköğretim talebelerini göndereceğiniz devlet okulu mevzusunda sıkıntılarınız var ise, ‘yalnız hususi okulda iyi bir eğitim alınabilir’ anlayışının kabul görmesi, sınavlara duyulan güvensizliğin arşa çıkması benzer biçimde mevzular Türkiye’deki gençleri burada mühendis olmasına karşın gidip yurt haricinde garson olarak çalışmaya itiyor” dedi.
6 İLKEYİ AÇIKLADI Eğitimin bir ülkenin en mühim unsuru olduğuna vurgu icra eden Akşener, sözlerinin devamında partisinin eğitim ilkelerini şu şekilde sıraladı:
“1’inci ilkemiz; Hukukun üstünlüğünü esas alan liyakat ve veri tabanlı bir yönetim. Bakanlık ve okul yöneticilerinin seçimi ve atanmasında liyakat, objektiflik ve hesap verebilirlik esas alınacak. 2’nci ilkemiz; Nitelikli eğitim ve fırsat eşitliği için kafi, planlı ve koordineli bütçe yönetimi, eğitim bütçesi eğitim harcamalarında KDV’nin kaldırılması, talebe destek kart projemiz var. 3’üncü ilkemiz; Mesleki açıdan devamlı gelişen itibarlı ve yüksek motivasyon sahibi öğretmenler. Öğretmenlerin atanması, mülakatların kaldırılması, mesleki gelişim, meslek kanunu, öğretmenlere ekonomik destek verilmesi. 4’üncü ilkemiz; Potansiyelini gerçekleştiren, motivasyonu yüksek ve geleceğe umutla bakan öğrenciler. 1 yıl mecburi okul öncesi, 5 yıl ilköğretim, köy okullarının açılması, LGS’nin kaldırılması, kuvvetli okul modeli, mesleki eğitim. 5’inci ilkemiz; Ülkemizin yenilik ve rekabet potansiyelini geliştirecek, katılımcı ve kapsayıcı bir yüksek öğretim. Özgür ve özerk üniversiteler. Barınma problemi. Kredi ve burslar. 6’ncı ilkemiz; İnsanın ve toplumun devamlı gelişimini destekleyen, yaşam boyu öğrenme, kredilendirme ve sertifikalandırma sistemi.”
‘BU KADAR HOYRAT DAVRANILAN EĞİTİM SİSTEMİ OLAMAZ’
Programın peşinden basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Akşener, öğretmenlerin bu kadar itilip kakıldığı bir süreci yaşamadıklarını savunarak, “‘Atanamamış öğretmen’ diye bir kavram var, ‘ücretli öğretmen’ diye bir tanım var, ‘sözleşmeli öğretmen’ diye bir tanım var ve ‘kadrolu öğretmen’ diye bir tanım var. Bir de hususi okullarda, dershanelerde çalışan öğretmenler var. Birçoğunun asgari ücret ve onun altına çalıştığına dair iddialar var. Bu kadar hoyrat davranılan bir eğitim sistemi olması imkansız, hak aramaya çaba eden öğretmen grubuna da kantarın topuzunu kaçırdığınız tutumu yanlış buluyorum” diye konuştu.

Son Dakika Haberler