ABD’den korkutan strateji: Büyük balıklar için küçükleri yem mi ediyor?

cnnturk.com.tr’den Ceyhan Ünal’ın haberine bakılırsa; Ukrayna savaşının patlak vermesinin peşinden bilhassa Batılı devletler Rusya’ya ağır yaptırımlar uyguladı. Bu yaptırımların yanı sıra ABD öncülüğünde birçok ülke Ukrayna’ya tabanca yardımında bulunmuş oldu.
ABD Dışişleri Bakanlığı Ukrayna’ya tabanca yardımlarının savaştan ilkin başladığını ve Ağustos 2021’den bu yana ABD’nin Ukrayna’ya 18 defada toplam 9,8 milyar dolarlık tabanca ve cephane sağladığını deklare etti. Son olarak meydana getirilen 1 milyar dolarlık yardım ise tek seferdeki en büyük yardım paketi olarak kayıtlara geçti.
İngiltere, ABD’nin tabanca yardımlarıyla koordineli olarak Ukrayna’ya uzun menzilli roket sistemi olan M270’leri gönderdi. TAYVAN İLE YENİ ANLAŞMA
Rusya ile Ukrayna arasındaki harp devam ederken Doğu hattında da bazı gelişmeler yaşandı.
ABD Temsilciler Meclis Başkanı Nancy Pelosi tüm tartışmalara karşın Tayvan’ı ziyaret etti. Ziyaret esnasında tüm dünya diken üstündeydi. Çin bu ziyaret karşısında Tayvan adası çevresinde tatbikatlar düzenlemekle kaldı.
Biden yönetimi, Kurultay’den Tayvan’a 60 vapur savar füzesi ve 100 havadan havaya roket içeren tahmini 1,1 milyar dolarlık tabanca satışını onaylamasını resmen istemeyi planlıyordu. ABD Kongresi de sunulan bu tabanca satışını onayladı.
ABD, BÜYÜK BALIKLAR İÇİN KÜÇÜK YEMLER Mİ KULLANIYOR?
Tayvan ve Ukrayna’da yaşananlar karşısında ABD öncülüğündeki Batı devletlerinin tutumu bazı sual işaretlerini gündeme getirdi. Acaba ABD kendisine rakip görmüş olduğu büyük devletlerle savaşım edebilmek için uydu devletleri mi kullanıyor?
Başlangıcından 7 ay geçmesine karşın Ukrayna’daki savaşın sürmesi, Doğu’da tüm tehlikelere karşın ABD Temsilciler Meclis Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyareti ve Tayvan’a tabanca satışının onaylanması sonrasında oklar ABD ve Batı devletlerine yöneldi.
ÇAVUŞOĞLU DA DİLE GETİRMİŞTİ
Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun “NATO’ya bağlı ülkelerin içinde harp devam etsin arzusunda olanlar var. Cenk devam etsin, Rusya daha zayıflasın diye” sözleriyle ABD’nin stratejilerini karşılaştırınca “ABD acaba büyük balıklar için küçükleri yem mi ediyor?” sorusu akıllara geldi.

Son Dakika Haberler